Sildid:

10 põnevat fakti Bali kohta

Bali saart ei kutsusta paradiisisaareks ilma asjata. Siin on tõepoolest midagi sellist, mis paneb tagasi tahtma. Ja väga paljud inimesed naasevadki, et seda ilu ja lummust taaskord kogeda. Kes meist siis ei sooviks aega veeta postkaardil?

Legend räägib, et Bali saar loodi Jumalate endi poolt ning templitel ning tseremooniatel on täita oluline roll Bali igapäeva elus.

Aastatega on Bali saar oluliselt muutunud ning täna leiavad siin tegevust nii üksikreisijad, seljakotirändurid, spirituaalsel rännakul olevad inimesed, pered, surfarid, loodusnautlejad, sukeldujad, pidutsejad jne.

Bali riisipõllud ja kohalike lahkus on mõistagi see, mis jätab kustumatu mulje. Samuti mägised maastikud ja kaunid rannad ning päikeseloojangud.

Huvitavaid fakte Bali kohta

  • Kõige kuulsam vulkaan nimega Agung, mis on 3142 meetrit kõrge peetakse kõige pühamaks kohaks tervel Bali saarel. Kõik templid on suunaga Agungi poole, samuti püüab enamik kohalikke magada peaga vulkaani poole. Tegu on aktiivse vulkaaniga ning viimati purskas see aastatel 1963-1964. Eelmise aasta lõpus vulkaan taas aktiveerus, kuid on tänaseks taas maha ranunenud. Agungi näol on tegu ka ühtlasi saare kõige kõrgema punktiga. Teine aktiivne vulkaan Balil on Mount Batur, mis on poole väiksem kui Agung.


  • Üks kord aastas suletakse Bali ainuke lennujaam ja seda Vaikuse ehk Nypei päeval, mis algab päev varem mütoloogiliste olendite (Okoh-Okoh’d) põletamisega, mis peaks viima paha energia ja pahad vaimud saarelt minema. Järgmine päev kell 6 hommikul algab vaikuse päev, mil absoluutselt kõigil saarte elanikel, sh turistidel on keelatud kodudest lahkuda. Sel päeval ei ole soovitatav ka kasutada elektrit ning pigem keskenduda iseendale, mediteerimisele ja paastumisele. Püha kestab 24 tundi ning sel ajal on suletud isegi Bali ainuke rahvusvaheline lennujaam.

  • Balilased ei hiilga oma originaalsusega, mis puudutab lastele nime panemist. Reeglina on nende nimed: Wayan, Made, Nyoman või Ketut, mis lihtsustatult tähendab esimene, teine, kolmas või neljas laps peres, olenemata soost. Seega kõik need nimed kuuluvad nii meestele kui naistele.

  • Kolm esimest kuud kantakse beebit igale poole kaasa ning süles.  Selle aja jooksul ei ole lubatud beebit maa või põranda ligi panna, sest see olevat halb enne.

  • Peale ilusate valge ja kollase liivaga randade, leidub Balil ka musta vulkaanilise liivaga randu.

  • Balil toodetakse maailma kõige kallimat kohvi, mille hind võib küündida kuni 50 euroni tass. Seda erilist kohvi “toodetakse” kärpkaslaste Kopi Luwak ehk tsiibetite poolt, kes söövad kohvimarja ubasid. Peale tema seedetrakti läbimist kogutakse “varandus” kokku, pestakse, kuivatatakse päikese käes ning seejärel röstitakse.

  • Vaatamata sellele, et Indoneesia on maailma suurim moslemiriik, siis selle kõige tuntum saar Bali on valdavalt hinduismi usku.

  • Balil on ainult kaks aastaaega: kuiv periood, mis kestab aprillist – oktoobrini ja vihma periood, mis kestab oktoobrist – aprillini. Temperatuur on aga ühtlaselt soe kogu aeg, kuna saar asub troopilises vöötmes, mis teeb Bali külastamise võimalikuks kogu aasta vältel.

  • Bali on suuruselt umbes kaks Saaremaad ning siin elab 4.5 miljonit inimest. Umbes sama palju turiste külastab seda väikest saart igal aastal.

  • Nagu heal lapsel ikka, on ka Balil mitmeid hüüdnimesid, neist kõige tuntum on ilmselt Jumalate saar. Veel kutsutakse Balit Rahu saareks, Armastuse saareks ja Maailma Hommikuks.


Järgmine
Minu bali mälestused

Lisa kommentaar

Email again: