Bali võitleb jõuliselt prügi vastu

Bali keelustas ametlikult kilekottide ja kõrte kasutamise. Keeld võeti vastu käesoleva aasta alguses, kuid see jõustus nüüd, 23. juunil 2019.


Toona anti Balil tegutsevale ettevõtetele kuue kuu pikkune kohanemisperiood, et oma tegevus uue seadusega vastavusse viia. Lisaks kilekottidele ja plastikkõrtele on keelatud materjal polüstüreen, mida kasutatakse sageli kaasaostetava toidu pakendamiseks.

Olukord on enam TÕSINE!

Bali saart külastab aastas ligi 5 miljonit inimest ja rohkem kui 80% Bali majandusest baseerub turismil, kuid rannad ja ookean on seal juba mõnda aega kubisenud prügist. Saar, mis on ligikaudu kahe Saaremaa suurune toodab iga päev ligikaudu 130 000 tonni prügi, millest enamus sisaldab plastikut. Indoneesia, kus elab 236 miljonit inimest, on Hiina järel teisel kohal riikidest, kes saastab kõige enam ookeaneid just plastikprügiga. Hinnangute kohaselt on peaaegu 10% maailma plastikjäätmetest pärit ainult Indoneesiast.

2017. aastal teatas Indoneesia valitsus, et Bali on prügisse mattumas ning seetõttu loodusliku katastroofi äärel.

Plastikut aitasid keelustada teismelised

Liikumisele saastatuse vähendamiseks Balil panid aluse 6 aastat tagasi, tollal vaid 10- ja 12-aastased õed Melati and Isabel Wijsen. Olukorra tõsidusele avalikkuse ja Bali kuberneri tähelepanu saamiseks korraldasid õed näljastreigi. Seejärel loodi mittetulundusühing ByeBye Plastic Bags ning kaasati vabatahtlikke, kohalikke ja rahuvsvahelisi koole Balil. Tüdrukud korraldasid üle 4 aasta kestvaid kampaaniaid, tõstmaks saare elanike ja turistide teadlikkust saasteprobleemidest. Õed tootsid üle 16 000 altervantiivse poekoti, tegid lobitööd kohalikes külades ja omavalitsustes ning astusid üles kõnelejatena mitmetel globaalsetel üritustel 12 riigis. Nende inspireerivat TEDTalk videot Bali saastatuse teemal saab vaadata Youtube'is.

Mida tähendab keeld turistidele ja kohalikule kaubandusele?

Kuigi keeld on ametlikult jõustunud, on ärid ja valitsus kohanemisperioodil. Sellega seoses on hulgi- ja jaemüüjatel, tarbijatel ja kõikidel muudel äridel keelatud kasutada ühekordselt kasutatavaid kilekotte, plastikkõrsi ja materjali polüstüreen. See hõlmab kõiki kaubandus-, hotelli- ja restoranikette, kohalikke söögikohti, väikseid poode nii linnades kui külades. Bali valitsus loodab, et keeld aitab säilitada Bali ökosüsteemi harmooniat ja tasakaalu.

Hea EESTLANE, kui Sa tuled Balile - palun võta kaasa oma joogipudel ja väldi väikeste plastikpudelite tarbimist! See on vähim, mis me teha saame!

Allikad:

https://www.downtoearth.org.in/blog/environment/plastic-pollution-threatens-tourism-dependent-bali-62408

https://makeachange.world/read/balibansingleuseplastics?fbclid=IwAR07jJgJHK-o-injgtZzRh9clB5-MQYZoOFdhjtfQ4VSOfINFUM7OVQr54k


Eelmine
Joogasõprade teejuht Ubudis

Lisa kommentaar

Email again: