Kuidas valida endale sobiv jooga retriit?


Jooga retriididid koguvad üha enam populaarsust nii laias maailmas kui ka Eestis. Minult küsitakse tihti, et mida see retriit üldse tähendab ja kuidas teada, milline on just minu jaoks see õige.
Alustame siis algusest, mis asi on retriit?
Retriit tuleb inglise keelsest sõnast retreat ning otsene tõlge oleks rahu- või pelgupaik.  

Retriidi eesmärk on endale kvaliteetaja võtmine ning reeglina keskendub see nii meie keha kui vaimu parendamisele. Tihtipeale toimuvad retriidid kuskil eemal mõnes eksootilisemas kohas, et inimesel tekiks heas mõttes mugavusstsoonist väljumise tunne ning keskkond toetaks sisemist rännakut!

Jooga-retriit võib olla väga hea investeering iseendasse, kus saad lähemalt tundma iseennast ja tihtipeale ka mõnd uut asukohta, olgu selleks siis elukohariik või hoopis reis välismaale.

Mõned tähelepankud, mida võiks enne broneerimist silmas pidada, olemaks kindel, et saad retriidilt just seda, mida hing ihaldab.

1) Kes on retriidi läbiviija ja/või organisaator

See on oluline punkt, sest viimane, mida Sa soovid, on avastada ennast mõnes välisriigis Sinule mitte sümpaatse inimesega. See ei tähenda ilmtingimata, et peaksid eelistama vaid neid õpetajaid, keda Sa juba tead või kelle käe all oled praktiseerinud, kuid kiire tausta-uuring õpetaja kohta oleks oluline, tema kogemus ja pagas, samuti milline on tema seos retriidi asukohaga, kas Tal on sellega seoses midagi eksta retriiti lisada ja samuti on paslik küsida ka eelnevate osalejate tagasisidet. Saad ülevaate sellest, mida on siiani tehtud ja kuidas on olnud osalejate hinnang sellele.

Kui hind sisaldab ainult joogat ja majutust ning tegu on Sinu enda õpetaja poolt organiseeritud retriidiga, uuri julgelt, milliseid lisaväärtusi õpetaja retriidile toob, mida Sa tunnis pole siiani saanud. Kas ta on ehk läbinud mõne kursuse hiljuti, mida soovib retriidil osalejatega jagada, kas Tal on väga head teadmised ja kontaktid kohalikust elu-olust või midagi muud, mis loob retriidile Sinu jaoks ekstra väärtuse!

2) Hind

Hind mängib olulist rolli enamike inimeste jaoks. Ära lase ennast koheselt odavamast hinnast kaasa haarata, vaata ka, mis on selle hinna sees! Paljud retriidid pakuvad vaid majutust ja joogatunde, mis võib küll pealtnäha aperatiivne tunduda, kuid me kõik teame, et reisides kulub reeglina alati rohkem raha kui esmalt planeerime. Uuri korraldajalt sel juhul orienteeruv summa, mis lisandub retriidile, sest lõppkokkuvõttes võivad kulud söögile, transpordile, lisategevustele ja ümbrusega tutvumisele lisada algsele hinnale poole kui mitte rohkem otsa! Ning kui retriit toimub väljaspool Eestit, siis ilmselgelt soovid Sa tutvuda ka ümbruskonnaga ning mitte ainult hotellis istuda ja joogat teha! Kuid selle kõigega kaasnevad lisakulud, kui need ei ole juba hinnas.

3) Asukoht

On inimesi, kes soovib veeta aega Saaremaal või Lõuna-Eestis ning siduda see olemine seal tervisliku liikumise ning õppimisega, kuid on ka neid, kes unistavad Lõuna-Ameerikast, Kreekast, Balist või mõnes muust ekstavagantsest asukohast, kus endaga veidi rohkem aega veeta, ning kus lisaks õpetajatele, on keskkonnal väga toetav ülesanne!

Uuri eelnevalt, kas lisaks retriidile ka antud asukoht Sind kõnetab ning taas kord – millist väärtust loob korraldaja sellega seoses Sinu jaoks. Kas korraldaja on asukohamaal käinud, kui palju aega Ta on seal veetnud ning kas ja kui palju ta plaanib seda retriidil osalejatega jagada. Minu kogemuse põhjal on alati huvitavam evida nn “kohalikku” juhti, kellel on väga head teadmised kohalikust elu-olust, aga see pole kõigi jaoks määrav.

4) Keel

Maailmas toimub tuhandeid jooga retriite, mille vahel valida. Tänaseks on loodud ka bookayogaretreats leht, mis on oma olemuselt nagu paljud majutusastuse lehed, kus inimesed saavad anda tagasisidet, kuidas nad antud retriidiga rahule jäid ning inimesel on hea ülevaade olemas. Seal paraku eesti keelseid retriite ei ole, seega eesti keelsete jooga retriitide kohta saab infot pigem internetist või oma jooga õpetajalt, kes ilmselt on suuremal või vähemal kursis, kes ja kus midagi korraldab või on siis õpetaja ise midagi organiseerimas. 

5) Kui palju inimesi osaleb retriidil

See on mõistagi individuaalne. On inimesi, kes sooviksid olla väga väikeses grupis 4-6 inimest, aga on inimesi, kes eelistavad just suuremaid 20+ gruppe. Ühes asjas võib aga olla kindel, pole oluline kui suur on grupp, kohtad jooga retriidil sarnaseid inimesi nagu Sa ise ning tihti tekivad sellistel koosviibimistel eluagsed tutvused ja sõprused.  

6) Sõnasta enda jaoks, mida Sa antud retriidilt ootad

Minu kogemuse põhjal tulevad retriidile väga palju neid, kelle kokkupuude joogaga on olnud põgus ning nad soovivad oma teadmisi ja praktikat täiendada. Mõistagi on neil ootus ka keskonna suhtes. Kuna mina korraldan oma retriite Balil, siis mõistagi soovivad inimesed tutvuda ka kohaliku elu-oluga, mis siin on eriti värviküllane h ja seda ka mitte klassikalise turismi silma läbi, mida ma hea meelega ka neile pakun, kuna olen Balil elanud pea 3 aastat! Ole oma retriidi korraldaja või jooga õpetajaga aus oma ootuste osas, sest see aitab ka neil paremini retriiti ette valmistada, või kui ei ole võimalik Sinu ootustele vastu tulla, siis Sa ei pea pettuma ning Sul on võimalik midagi sobivamat enda jaoks leida. Minu retriitidel on olnud ka mehi, teismelisi ja väga kogenud praktiseerijaid, ning olen leidnud kõigile midagi sobivat!  

7) Hotell ja luksus

Ära tunne ennast halvasti, kui Sa tunned, et tahaksid midagi luksuslikumalt, seega uuri hoolikalt, millises hotellis või asukohas retriit toimub ning kas see vastab Sinu ootustele hinna-kvaliteedi osas. Valdav enamus jooga retriite üle maailma pakuvad majutust kaheses toas, sest vastasel juhul läheks retriit ebamõistlikult kulukaks ning enamus inimesi tahabki tuba kellegagi jagada! Samas on alati võimalus lisatasu eest võtta endale privaatne tuba.

Minu järgmised jooga-retriidid Bali saarel toimuvad juba käesoleva aasta veebruaris ja märtsis! Eel-broneeringu saab teha ka oktoobri ja novembrikuu retriitidele (täpsemad kuupäevad selguvad 1 kuu jooksul).

Vaata lisainfot "Retriidid" rubriigist 

Eelmine
6 põhjust, miks vähemalt korra elus Bali saart külastada
Järgmine
Joogasõprade teejuht Ubudis

Lisa kommentaar

Email again: